Formy wsparcia i grupa docelowa
Główny cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących działań:
- Usługi opiekuńcze świadczone w społeczności lokalnej, w formie dziennej.
- Tworzenie warunków i usług w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania w tym:
- usługi pielęgniarskie;
- usługi psychologiczne;
- usługi pielęgnacyjne tj. usługi podologa, kosmetyczki i fryzjera;
- usługi fizjoterapeutyczne;
- usługi rehabilitacyjne;
- usługi „Złotej Rączki” tj. drobne naprawy w domu Seniora (np. wymiana kranu, przykręcenie karnisza itp.);
- usługi transportowe „Door to door” tj. dowożenie Seniora np. do lekarza, apteki, urzędu oraz dowożenie do Seniora np. posiłku, zakupów. - Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu m.in. poprzez poradnictwo psychologiczne i gerontologiczne.
- Szkolenia kadry bezpośrednio świadczącej usługi na rzecz Seniorów.
- Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Grupa docelowa projektu to trzy typy odbiorców:
- Osoby starsze w wieku 65 lat i więcej, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym: osoby z niepełnosprawnością i chorobami wieku starczego, osoby samotne, osoby starsze potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, wykluczone komunikacyjne, z utrudnionym dostępem do placówek medycznych, borykające się z problemami finansowymi oraz brakiem wsparcia ze strony rodziny/dzieci.
- Opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych w wieku 65 lat i więcej, którzy sprawują opiekę bez obowiązku ustawowego zaspokajając codzienne potrzeby życiowe, zapewniając opiekę higieniczną, ułatwiając utrzymanie kontaktu z innymi w środowisku Seniora.
- Osoby stanowiące kadrę realizującą działania w obszarze usług społecznych.
Przy doborze uczestników projektu będziemy stosować zasadę polityki równych szans, która zapewni obiektywny system doboru uczestników projektu na każdym etapie jego realizacji. Z efektów projektu będą korzystać wszyscy uczestnicy bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Grupa docelowa: osoby ze szczególnymi potrzebami m.in. w zakresie dostępu do wysokiej jakości spersonalizowanych usług świadczonych w środowisku lokalnym zapewniających odbiorcom możliwość niezależnego życia i włączenia społecznego zgodnie z art. 19 Konwencji o prawach OzN, Koment. ogólnym nr 5 do tej Konwencji i Uwagami Podsumowującymi Komitetu do spraw Praw ONZ.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie